Od 15 maja do 12 lipca  2018 r. w Grodkowie realizowany był projekt grantowy Opolskie Eduko 2018  pt.,,Otwórz głowę młody obywatelu”, którego miałam przyjemność koordynować.  Nad projektem patron honorowy objął Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła. Po raz pierwszy tego typu projekt realizowany w Grodkowie.

Skierowany był do młodzieży w wieku 12-16 lat z terenu gminy Grodków. Obejmował cztery typy zajęć warsztatowych: biblioterapeutycznych, arteterapeutycznych, muzycznych i dramowych. W sumie przewidywał 30 godzin warsztatów realizowanych podczas 14 spotkań i osiem godzin szkolenia dla animatorów kultury i nauczycieli dotyczących walorów biblioterapeutycznych książki oraz edukacyjnej i wychowawczej roli dramy

.

Partnerami projektu byli: Ośrodek Kultury i Rekreacji w Grodkowie, Wrocławskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych,  Fundacja ,,BluesOpole”, Fundacja ,,Da radę”.  Oprócz koordynowania projektem, pilnowania  formalności finansowo - administracyjnych czułam się  przede wszystkim odpowiedzialna za prowadzenie warsztatów biblioterapeutycznych i arteterapeutycznych. Zaproszeni goście: Basia Beuth - wokalistka, laureatka licznych nagród muzycznych, dziennikarka Radia Opole, prowadziła warsztaty muzyczne z emisji głosu,  a także muzyczne zabawy dźwiękiem, zaś Agnieszka Juszczyk specjalistka od dramy stosowanej -  prowadziła warsztaty teatralne.  Celem projektu było kierowanie pozytywnego obrazu siebie, wzmacnianie wiary we własne możliwości i możliwości swojego głosu obywatelskiego w rozwiązywaniu problemów środowiska lokalnego. Chodziło o uświadomienie młodym ludziom, jak ważna jest odpowiedzialność za siebie, swoje słowa i czyny. Najważniejsze jednak było wypracowanie sprawczości i wzbudzenia odwagi do podejmowania wyzwań, realizacji marzeń oraz układania swojej drogi szczęścia dbając również o swoje otoczenie, o komfort życia w swoim środowisku. Projekt w swojej koncepcji zakładał kreowanie przez uczestników wytworzonych produktów finalnych, jakim miał być spektakl teatralny, piosenka i dzieło plastyczne. Młodzież sama zdecydowała jaką będą miały formę, jakiego tematu będą poruszać i jakie rolę odegrają poszczególne osoby zaangażowane w projekt. Wszystkie te przemyślenia powstały w sposób naturalny, wynikły z potrzeby opowiedzenia o problemach poruszanych podczas zajęć biblioterapeutycznych. Uczestnicy przez  podjęte działania mieli doświadczyć pracy w grupie, uczyć się odpowiedzialności za swoje zadania, poczuć sprawczość i wynikającą z niej satysfakcję sukcesu (bo tylko taki zakładaliśmy). Powie ktoś - szalony i ryzykowny pomysł ! – tak, ale jak widać przy odpowiednim pokierowaniu przez moderatorów-pedagogów można liczyć na spektakularne wyniki. A co najważniejsze, nastąpiła zmiana ról z biernego uczestnika projektu do stania się uczestnikiem – twórcą, scenarzystą, reżyserem, choreografem, pisarzem, twórcą linii melodycznej, artystą - malarzem w atmosferze życzliwości, radości i dobrej zabawy. Młodzi ludzie napisali scenariusz spektaklu, który dotyczył ,,Wartości bycia sobą”, piosenkę o odwadze i o odkrywaniu siebie pt. ,,To, co w sobie masz”. ,,Otworzyli głowy” na siebie nawzajem i wykreowanie swojej rzeczywistości.

 

 

 

 

Jeśli chodzi o dzieło plastyczne, to wśród uczestników zrodził się pomysł na warsztaty ,,Pomaluj mój świat…”. Zaczęliśmy od interpretacji metaforycznej:  po co malować, komu, gdzie i jak. I wyszło nam, że warto malować swój świat i świat innych różnymi kolorami tęczy. I… zaczęliśmy  od pomalowania  świata wokół nas, czyli stworzenia kolorowego muralu przy ul. Szkolnej w Grodkowie. W pracy nad tym dziełem ,,murowym” wzięło udział wielu grodkowian (starszych i młodszych), co przyczyniło się do integracji młodzieży ze społecznością lokalną. Ciepłe, pełne aprobaty słowa przechodniów dodawały wiary w  sens tej akcji. Cały proces malowania miał swoją przemyślaną koncepcję artystyczną nad którą czuwała Ewa Kałuzinska - grodkowska artystka. Przewodnią ideą było upiększenie przestrzeni miejskiej  wspólnie z mieszkańcami Grodkowa.

Podczas projektu zrealizowane były warsztaty z biblioterapii, gdzie książka, tekst literacki stanowił podstawę do dalszych rozważań, dyskusji i autorefleksji. Spotkania dotyczyły trzech bloków tematycznych:

  • ,,Kim jestem? Kurą …Orłem czy szóstym Nieudanym?''- o tożsamości, o poczuciu wartości, trening pozytywnego myślenia o sobie i mówienia o sobie. W trakcie spotkania wykorzystane zostały bajki: ,,Pięciu Nieudanych” i  ,,O orle, który myślał że jest kogutem” przedstawione w Teatrze Ilustracji Kamishibai.
  • ,,Jestem jak otwarta księga… ''- o wartościach, uczuciach i emocjach. Uczestnicy zapoznali się z książką  Ewy Mukaoid ,,Książka dla Ciebie. Kim jesteś i dokąd zmierzasz?”
  • ,,DRAMAtyczne dramaty wokół nas i w nas'' – o marzeniach, o różnych losach i wyborach ludzkich oparte na fragmentach tekstów ,, Bóg nigdy nie mruga” , ,,Bez rąk, bez nóg , bez ograniczeń” , ,,Historia pewnego marzenia” .

Warsztaty z dramy prowadzone przez Agnieszkę Juszczyk zawierały szereg ćwiczeń wchodzenia w rolę w daną postać, w emocje i uczucia,  uczyły gry aktorskiej i sposobu prezencji scenicznej. Pani Agnieszka moderowała powstanie spektaklu i kierowała grą aktorską. Dzięki jej doświadczeniu teatralnemu przedstawienie nabrało barw profesjonalnego kształtu.

Powstały spektakl ,,Wartość bycia sobą” opowiada o różnych osobowościach mieszkających w Grodkowie (ale też zamieszkałych gdziekolwiek) i zakłóceniach w komunikacji interpersonalnej. Przedstawiane scenki objaśnia Puenta, grana przez Weronikę Jargusz, która podpowiada sposoby rozwiązania konfliktu, łagodzi napięcie, nie moralizuje a delikatnie wskazuje inny sposób rozmowy. Opowiadana fabuła sprowadza się do utworzenia artystycznej ,,Galerii Wspólnota”, gdzie każdy mieszkaniec czuje się dobrze, uwielbia spędzać czas w towarzystwie ludzi życzliwych i ,,zakręconych” na tworzenie sztuki. Całe przedstawienie kończy piosenka autorstwa Marty Kapicy śpiewana przez wszystkich uczestników.

Bardzo ciekawymi spotkaniami były warsztaty muzyczne prowadzone przez Basię Beuth, dzięki którym uczestnicy udoskonalili swój warsztat wokalny oraz poznali szereg ćwiczeń do prawidłowej emisji głosu. Na tych zajęciach powstała linia medyczna do piosenki ,,To, co w sobie masz”.

Finał projektu, na który zaproszeni byli mieszkańcy Grodkowa, odbył się 12 lipca  o godz. 18.00 w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Grodkowie. Podczas tego spotkania zostały omówione założenia projektu, cel i przebieg. Widzowie mogli zobaczyć przygotowaną prezentację multimedialną dotyczącą realizowanych działań. Następnie odbył się mini recital muzyczny przygotowany przez uczestniczki projektu: Agatę Sochor  i Weronikę Jargusz oraz Pana Józefa Mielnickiego. W wytworzonym pięknym klimacie artystycznym rozpoczął się spektakl projektowy. Znakomita gra uczestników projektu, gra świateł i dynamika efektów dźwiękowych wywarły pozytywne wrażenie publiczności. Na koniec spotkania uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowy dyplom i drobny upominek. 

Efekty pracy projektowej  można  było śledzić na stronach internetowych: www. grodkow.com,  www.okir.pl, na profilach społecznościowych: Opolskiego Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutyznego,  Eduko 2018, Bardzo Młodej Kultury oraz na stronie patronat honorowy Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła.

Justyna Jurasz

Przewodnicząca Opolskiego Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego,

nauczyciel bibliotekarz RZPWE PBW w Opolu

 



Chcesz zamieścić informacje na tej stronie ?
Potrzebujesz stworzyć lub zmienić swoją stronę ?
Potrzebujesz stworzyć stronę zgodną z najnowszymi trendami i standardami
lub myślisz o odświeżeniu swojej starej strony - napisz do nas teraz !
  
szybki kontakt w sprawach pilnych
tel : 609-793-404
reklama 793-212-115
Created by Paweł Jurasz

copyright © Grodkow.com Wszelkie prawa zastrzeżone, Warunki korzystania

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.-